EMG to badanie wykonywane w praktyce klinicznej neurologa w różnych stanach chorobowych. Często na zlecenie ortopedy, neurochirurga lub specjalisty chirurgii ręki w tzw zespołach cieśni przed podjęciem decyzji o zabiegu operacyjnymklasycznym przykładem jest zespół cieśni nadgarstka, lub w pourazowych uszkodzeniach pojedynczych nerwów, splotów nerwowych. W lecznictwie zamkniętym wykorzystuje się badanie w diagnostyce miastenii, zespołu miastenicznego LambertaEatona, miopatiach różnej etiologii.
Jest badaniem z wyboru u pacjentów z klinicznym podejrzeniem stwardnienia zanikowego bocznego /SLA/
czytaj więcej ...
Nasza pracownia wykorzystuje najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny Video EEG firmy Natus Xltek. Systemy EEG Natus Xltek zbudowane są w oparciu o najnowsze technologie i elementy najwyższej jakości. Dzięki temu na każdym etapie możemy precyzyjnie kontrolować postęp leczenia lub choroby. Nasz system Video EEG Natus Xltek wyposażony jest w unikalny system automatycznej detekcji zmian, zaburzeń i zdarzeń w zapisie EEG już w trakcie trwania badania oraz system analizy spektralnej QEEG w czasie rzeczywistym podczas badania.
Te unikalne cechy naszego Video EEG powodują, że diagnostyka EEG osiąga nowy poziom, dostępny w najlepszych klinikach w Polsce i za granicą.
czytaj więcej ...
W zależności od problemów zdrowotnych zgłaszającego się pacjenta lekarz stoi przed zadaniem wyboru właściwej diagnostyki. W urazach głowy, rdzenia kregowego, guzach w tym przerzutowych, ocenie ewolucji udaru niedokrwiennego, krwiaków śródmózgowych wykonywane są badania tomografii komputerowej /CT/ oraz rezonansu magnetycznego /MRI/, w padaczkach standardem jest monitorowanie skuteczności leczenia badaniem elektroencefalografii /EEG/ w tymm videoEEG, w urazach i uszkodzeniach
nerwów obwodowych w przebiegu różnych chorób w tym ogólnoustrojowych schorzeń metabolicznych, jak również w schorzeniach krążków międzykręgowych i korzeni nerwowych, splotów nerwowych, miopatiach, chorobach złącza nerwowomięśniowego jak miastenia, w chorobach neuronu ruchowego w tym typowo w diagnostyce stwardnienia zanikowego bocznego /SLA/ wykorzystywane są badania elektromiografii /EMG/ i elektroneurografii /ENeG/.
czytaj więcej ...
Największym problemem w przypadku częstych schorzeń neurologicznych dla pacjentów i ich rodzin oraz wyzwaniem dla lekarza prowadzącego jest przewlekłość choroby. Choroba Alzheimera i inne zespoły otępienne, choroba Parkinsona i zaburzenia ruchowe towarzyszące starzeniu się, padaczki, porażenia i niedowłady kończyn po przebytych udarach mózguwszystkie te stany mają długoletni przebieg, najczęściej nawet przy obecnym rozwoju wiedzy medycznej leczone są do końca trwania życia pacjenta.
W takim ujęciu należy więc postrzegać człowieka chorego, cierpi on nie tylko w sensie fizycznym, zawsze z upływem czasu towarzyszą mu zaburzenia nastroju, pojawiają się zaburzenia lękowe, dużym wyzwaniem jest rehabilitacja w każdej fazie choroby, wreszcie stają przed nim i najbliższą rodziną zagadnienia dotyczące terminalnego okresu życia.
czytaj więcej ...